Vikan golvskrapa med vridled - effektiv vätskeavlägsning
Denna 40 cm breda golvskrapa från Vikan kombinerar ett slitstarkt dubbelt blad i cellgummi med en praktisk vridled. Konstruktionen säkerställer snabb och grundlig avlägsning av vatten och vätskor från alla typer av golvytor - även de med fogar. Den blå färgen stödjer hygienisk zonindelning i professionella miljöer.
Idealiskt för livsmedelsproduktion, storkök, industri och andra miljöer med höga krav på rengöring och hygien, där effektiv vätskehantering är avgörande.
Flexibel rengöring med vridled
Den inbyggda vridleden ger golvskrapan en avgörande fördel vid rengöring av svåråtkomliga områden. Du kan enkelt manövrera runt möbler, produktionsutrustning och i hörn utan att behöva byta arbetsställning. Detta minskar belastningen på kroppen och säkerställer samtidigt att inga områden förbises i rengöringsprocessen. Vridleden gör det möjligt att arbeta ergonomiskt korrekt även vid längre rengöringsuppgifter.
Hygienisk design med utbytbara blad
Det dubbla cellgummibladet är utformat för att effektivt avlägsna vätskor utan att lämna ränder eller vattenpölar. När bladet har slitits kan det bytas ut utan användning av verktyg, vilket minimerar risken för korskontaminering. Den blå färgen gör skrapan lämplig för färgkodade rengöringssystem, där olika zoner kräver separata redskap. Detta bidrar till att upprätthålla höga hygienstandarder och förhindra kontaminering mellan olika produktionsområden.
Hållbar konstruktion för professionell användning
Tillverkad av temperaturbeständiga material (cellgummi och polypropen) tål golvskrapan temperaturer från -20°C till +80°C, vilket gör den användbar i både kyl- och värmemiljöer. Den kan rengöras vid upp till 90°C i diskmaskin för optimal hygien. Med en bredd på 40 cm täcker skrapan stora ytor effektivt, medan den kompakta konstruktionen (75 mm hög, 110 mm bred) säkerställer god manövrerbarhet.
Med Vikan golvskrapa får du:
- Effektiv avlägsning av vatten och vätskor från alla golvtyper
- Flexibel rengöring med vridled för bättre åtkomst till svåra områden
- Hållbar konstruktion som tål intensiv användning och maskindisk vid 90°C
Du är alltid välkommen att kontakta vår kundservice på web@hw.dk för ytterligare information.
Vanliga frågor
Kan skrapan användas på alla golvtyper?
Ja, det dubbla cellgummibladet är designat för effektiv vätskeavlägsning på både släta golv och golv med fogar.
Hur underhåller jag golvskrapan?
Skrapan kan rengöras i diskmaskin vid upp till 90°C, och bladet kan enkelt bytas ut utan verktyg när det är slitet.
AI har hjälpt till med texten och därför tas det förbehåll för fel.
```