Vikan golvskrapa 700 mm – effektiv vätskefjernelse på alla golv
Den här 700 mm breda golvskrapan från Vikan kombinerar hållbarhet med effektiv rengöring. Med sin dubbelbladade cellgummikassett avlägsnar den snabbt och noggrant vatten och vätskor från golvytor – även de med fogar. Den vita färgen gör den idealisk för miljöer med höga hygienkrav.
Idealisk för användning inom livsmedelsproduktion, storkök, omklädningsrum och alla andra områden där effektiv borttagning av vatten och vätskor är nödvändig för att upprätthålla säkra, rena och torra golv.
Hållbar design för professionellt bruk
Golvskrapan är tillverkad av cellgummi och PP (polypropen), vilket ger den en robust konstruktion som håller för daglig användning. Den väger bara 330 gram, vilket gör den bekväm att arbeta med även vid längre tids användning. Det dubbla bladet säkerställer en jämn och effektiv borttagning av vätskor, så att du kan arbeta snabbare och mer effektivt än med traditionella golvskrapor med enkelblade.
Hygienisk lösning för krävande miljöer
Den vita färgen stödjer färgkodningssystem som hjälper till att förhindra korskontaminering mellan olika zoner. Detta är särskilt viktigt i livsmedelrelaterade miljöer. Golvskrapan kan rengöras i diskmaskin vid upp till 80°C, vilket säkerställer en grundlig desinfektion. Den kan användas i temperaturer från -20°C till +80°C, vilket gör den användbar i både frysutrymmen och varma produktionsmiljöer.
Tekniska specifikationer
Golvskrapan mäter 700 mm i bredd, 110 mm i höjd och 80 mm i djup. Det utbytbara dubbelbladet ger längre livslängd eftersom du inte behöver byta ut hela skrapan när bladet är slitet. Diametern på skaftanslutningen är 105 mm, vilket gör den kompatibel med standard Vikan-skaft (skaft medföljer inte).
Viktiga fördelar med Vikan golvskrapa:
- Dubbelbladad cellgummikassett för effektiv vätskefjernelse
- Hygienisk design med vit färg för färgkodningssystem
- Hållbar konstruktion med utbytbart blad för längre livslängd
Du är alltid välkommen att kontakta vår kundtjänst på web@hwl.dk för mer information.
Vanliga frågor
Kan golvskrapan användas på alla typer av golv?
Ja, golvskrapan är utformad för att fungera på de flesta golvtyper, inklusive kakel med fogar.
Medföljer ett skaft till golvskrapan?
Nej, skaft köps separat. Skrapan passar till standard Vikan-skaft med en diameter på 105 mm.
AI har bidragit till texten och därför reserverar vi oss för eventuella fel.