Weck cylinderburk 3 liter för mångsidiga förvaringsändamål
Den här rymliga cylinderburken från Weck är tillverkad av robust, klart glas med en diameter på 100 mm och en höjd på 244 mm. Med en kapacitet på hela 3 liter ger den gott om plats för både inlagda grönsaker, hemgjord marmelad eller som en dekorativ förvaringslösning i hemmet.
Perfekt för konservering av säsongens frukter och grönsaker, förvaring av torra livsmedel eller som en elegant presentationslösning för desserter och hemgjorda delikatesser.
Tyskt kvalitetshantverk med över 120 års tradition
Weck-burkarna representerar en stolt tysk tradition för hållbara förvaringslösningar. Det tjocka, hållbara glaset är värmebeständigt och tål ugn, mikrovågsugn, kylskåp och frys. Den släta glasytan är helt lukt- och smakneutral, vilket säkerställer att dina livsmedel behåller sin ursprungliga smak och fräschör. Glasets kvalitet innebär att det kan återanvändas år efter år utan att förlora sin funktion.
Praktisk design för många ändamål
Den cylindriska formen gör burken synnerligen allsidig. Den breda öppningen gör det enkelt att fylla och tömma, medan den raka sidan är perfekt för staplning och platsbesparande förvaring. Burken kan användas både med och utan lock, vilket ger dig flexibilitet för olika användningsområden – från traditionell inkokning med lock, gummipackning och byglar till öppen förvaring av köksredskap eller som en stilfull vas. Observera att lock, byglar och gummipackningar säljs separat, så att du kan anpassa din burk efter behov.
Tillverkad i glas för lång livslängd
Burken är tillverkad utan plast och designad för att hålla i generationer. Den tål diskmaskin för enkel rengöring, och den robusta konstruktionen innebär att du kan använda den om och om igen, år efter år – ett val du kan känna dig trygg med.
✓ Tillverkad i Tyskland med fokus på kvalitet och hållbarhet
✓ Värme- och köldbeständig – tål ugn, mikrovågsugn, kylskåp och frys
✓ Tillverkad utan plast
Du är alltid välkommen att kontakta vår kundtjänst på web@hwl.dk för mer information.
Vanliga frågor
Vilket lock passar till den här cylinderburken?
Den här burken använder lock med diameter 100 mm. Lock, gummipackningar och byglar/klämmor säljs separat och finns i vårt sortiment.
Kan jag använda burken till fermentering?
Ja, Weck-burkar lämpar sig väl för fermentering. Kom bara ihåg att köpa lämpliga gummipackningar och byglar för att säkerställa rätt tätning under fermenteringsprocessen.
AI har bidragit till texten och därför reserverar vi oss för eventuella fel.