Förvaringsglas med trälock - perfekt lufttät förvaring
Detta eleganta förvaringsglas från WAS kombinerar funktionalitet med stilrent design. Med en kapacitet på 0,5 liter och ett lufttätt lock i akacieträ säkerställer glaset optimal förvaring av dina livsmedel. Den transparenta glasbehållaren ger en klar översikt över innehållet, medan silikonpackningen i locket håller fukt och luft ute.
Idealiskt för förvaring av torrvaror som kaffe, te, kryddor, nötter eller andra livsmedel där färskhet och smak ska bevaras.
Hållbar konstruktion med genomtänkta detaljer
Förvaringsglaset är tillverkat av livsmedelsgodkänt glas, som varken avger eller absorberar lukt. Det betyder att dina livsmedel behåller sin ursprungliga smak och arom. Trälocket med silikonpackning skapar en lufttät försegling som skyddar innehållet mot fukt och förlänger hållbarheten. Den praktiska remmen gör det enkelt att öppna och stänga locket, även med blöta eller feta händer.
Ästetisk tillägg till ditt kök
Med sina harmoniska proportioner och det varma uttrycket från akacieträet tillför glaset ett naturligt element till ditt kök. De kompakta dimensionerna (90 mm i diameter och 100 mm i höjd) gör det lätt att placera i skåp eller på öppna hyllor. Den transparenta glasbehållaren låter dig se innehållet utan att öppna, vilket både är praktiskt och dekorativt. Samspillet mellan glas och trä skapar en tidlös design som passar in i både moderna och klassiska kök.
Tekniska specifikationer
Förvaringsglaset mäter 90 mm i bredd och djup samt 100 mm i höjd. Den totala vikten är 400 gram, och kapaciteten är 500 ml (0,5 liter). Locket är tillverkat av akacieträ med silikonpackning för lufttät försegling, och själva behållaren är i livsmedelsgodkänt glas.
Med detta WAS förvaringsglas får du:
- Lufttät förvaring som bevarar livsmedelns färskhet och smak
- Elegant design med naturligt akacieträlock som passar i varje kök
- Praktisk storlek som är lätt att hantera och placera
Du är alltid välkommen att kontakta vår kundservice på web@hw.dk för mer information.
Vanliga frågor
Kan förvaringsglaset tåla diskmaskin?
Glasbehållaren kan diskas i diskmaskin, men trälocket bör handdiskas för att bevara träets naturliga egenskaper och förlänga livslängden.
Kan jag använda glaset för vätskor?
Ja, den lufttäta förseglingen gör glaset lämpligt för både torra och flytande livsmedel.
AI har hjälpt till med texten och därför tas det förbehåll för eventuella fel.