Pavoflex Mini Quenelle 100 st
Artikelnummer: 8PX072
.
SEK 1 219,24 / st.
SEK 975,39 exklusive moms
  • Pavoflex Mini Quenelle – perfekt form för eleganta desserter

    Pavoni Pavoflex silikonformen Mini Quenelle ger dig möjlighet att skapa 100 identiska och eleganta queneller i professionell kvalitet. Med sina 100 fördjupningar på 42 x 20 x 20 mm och en volym på 8 ml per form är denna silikonform designad för att ge dina kreationer ett enhetligt och raffinerat 3D-uttryck.

    Idealisk för konditorer, kockar och ambitiösa hembagare som vill tillverka små, precisa anrättningar med minimal ansträngning.

    Förstklassig silikon för problemfri bakning

    Formen är tillverkad av högkvalitativ silikon som gör urtagningen av dina färdiga kreationer enkel och säker. Materialet bevarar även de finaste detaljerna i dina queneller, så att du uppnår ett professionellt resultat varje gång. Den hållbara silikonen tål både höga och låga temperaturer, vilket gör formen lämplig för både varma och kalla rätter – från små kakor och ganacher till mousser och glass.

    Enhetliga resultat i professionell kvalitet

    Med Pavoflex Mini Quenelle-formen får du konsekventa resultat varje gång. De 100 identiska fördjupningarna säkerställer att alla dina queneller får samma storlek och form, vilket är avgörande för professionell anrättning och presentation. Det sparar tid och besvär med att forma varje enskild quenelle manuellt och ger dig möjlighet att producera stora mängder med enhetlig kvalitet.

    Tekniska specifikationer

    Denna Pavoflex-form mäter 400 x 300 x 20 mm och innehåller 100 fördjupningar, var och en med dimensionerna 42 x 20 x 20 mm och en volym på 8 ml per form. Den svarta silikonformen är designad för att klara upprepad användning i både professionella kök och hemmakök.

    Pavoflex Mini Quenelle-formen ger dig:

    • 100 identiska quenelle-formar i ett arbetsmoment
    • Tillverkad av förstklassig silikon för enkel urtagning
    • Lämplig för både varma och kalla anrättningar

    Du är alltid välkommen att kontakta vår kundtjänst på web@hwl.dk för mer information.

    Vanliga frågor

    Kan formen användas i både frys och ugn?
    Ja, silikonmaterialet är temperaturbeständigt och kan användas för både varma och kalla anrättningar.

    Hur många queneller kan jag göra åt gången?
    Formen har 100 fördjupningar, så du kan tillverka 100 identiska mini queneller i ett enda arbetsmoment.

    AI har bidragit till texten och därför reserverar vi oss för eventuella fel.

  • Brand Pavoni
    Serie Pavoflex
    Type Bakform
    Stregkode 8029248288584
    Indhold ml. 8
    Antal 42 stk.
    Bredde 300
    Farve Sorteringskniv
    Højde 20
    Længde 400
    Mål pr. form 20x20 mm
    Materiale Silikon
  • 8px072_doc.pdf 401.00 Kb
Köpt tillsammans med
Bästsäljare i Bakformar i silikon