Form med silikonlönnlöv 30x20cm 8st
Artikelnummer: 8GG049
Före SEK 452,99
SEK 291,73 / st.
SEK 233,38 exklusive moms
  • Pavoni silikonform med lönnblad för professionella resultat

    Pavoni silikonform med 8 eleganta lönnblad är designad av Paolo Griffa för att ta dina desserter och konfekter till en ny nivå. Formens 8 fördjupningar har varje form som ett lönnblad i storleken 66x32,5 mm, och den flexibla silikonen gör det enkelt att ta ut även de mest detaljerade skapelserna.

    Idealisk för bagare och konditorer som vill lägga till ett raffinerat dekorativt element till tårtor, konfekter, choklad och glassdesserter.

    Professionell kvalitet för kreativa resultat

    Silikonformen är tillverkad av högkvalitativ silikon, vilket ger en rad fördelar i ditt arbete med desserter. Materialets flexibilitet säkerställer att även de finaste detaljerna i lönnbladen bevaras när du tar ut dina kreationer. Detta gör den särskilt lämplig för arbete med choklad, fondant och isomalt, där precisa detaljer är avgörande för det slutliga resultatet.

    Allsidighet i köket

    Med denna form kan du skapa enhetliga lönnblad för många olika ändamål. Använd den för att dekorera tårtor, mousser eller entremets med eleganta chokladblad. Formens temperaturbeständighet gör den användbar för både varma och kalla tillberedningar, så du kan experimentera med olika ingredienser och tekniker. De färdiga lönnbladen kan användas som garnering, som en del av större dekorationer eller som självständiga konfekter.

    Tekniska specifikationer

    Denne Pavoni silikonform mäter 300x200 mm och har en höjd på 2 mm. Varje av de 8 fördjupningarna har form som ett lönnblad i storleken 66x32,5 mm. Formen väger 250 gram och är tillverkad av hållbar silikon, som är lätt att rengöra och underhålla. Den kompakta storleken gör den lätt att förvara i ditt kök eller konditori.

    Med Pavoni silikonformen får du:

    • Professionellt designade lönnbladsformer för eleganta desserter
    • Högkvalitativ silikon som säkerställer enkla uttagningar
    • Allsidighet för användning med choklad, fondant, isomalt och mer

    Du är alltid välkommen att kontakta vår kundservice på web@hw.dk för ytterligare information.

    FAQ

    Kan formen användas i ugnen?
    Ja, silikonformen är temperaturbeständig och kan användas både för kalla och varma tillagningar.

    Hur rengör jag formen på bästa sätt?
    Tvätta formen i varmt såpvatten efter användning. Undvik vassa redskap som kan skada silikonen.

    AI har hjälpt till med texten och därför tas det förbehåll för fel.

  • Brand Pavoni
    Type Gjutform
    Leverandør varenummer GG049S
    Stregkode 8029248405424
    Bredde 200
    Højde 2
    Længde 300
    Materiale Silikon
    Vægt gram 250
  • 8gg049_doc.pdf 410.00 Kb
Köpt tillsammans med
Bästsäljare i Bakformar i silikon