Pavoni silikonform - perfekt för dekorativa blad
Denna Pavoni silikonform ger dig möjlighet att skapa åtta vackra blad som mäter 73x55mm, designade av den talangfulle Paolo Griffa. Formen har måtten 300x200mm och är tillverkad av högkvalitativ silikon, vilket gör det enkelt att ta ut dina skapelser efter gjutning. Med denna form kan du lägga till eleganta detaljer till dina bakverk.
Idealiskt för konditorer och bagare som vill ge sina desserter, tårtor, konfektyrer och dekorationer en raffinerad touch.
Flexibel silikon med många användningsområden
Silikonformen är tillverkad av ett hållbart och flexibelt material som gör uttagning av även de mest detaljerade skapelserna till en lek. Du kan arbeta med olika material som choklad, fondant och isomalt, vilket ger dig friheten att experimentera med olika texturer och färger. Silikonet tål både höga och låga temperaturer, så du kan använda formen för både bakade och frysta desserter.
Professionell design för imponerande resultat
De åtta bladformade fördjupningarna är designade av Paolo Griffa med stor omsorg om detaljer, vilket säkerställer ett enhetligt och professionellt resultat varje gång. Med måtten 73x55mm per blad får du den perfekta storleken för att dekorera allt från små petitfours till större tårtor. Den genomtänkta utformningen gör det möjligt att skapa naturligt utseende blad som kan arrangeras på otaliga sätt för att uppnå önskad estetisk effekt.
Tekniska specifikationer
Formen mäter 300x200mm med en höjd på 2mm och väger 245 gram. Den innehåller 8 bladformade fördjupningar, varje med måtten 73x55mm. Materialet är livsmedelsgodkänd silikon som är både slitstark och lätt att rengöra. Formen är designad för att ge skarpa detaljer och enhetliga resultat.
Med Pavoni silikonform får du:
- Professionellt designade bladformer för dekorativa element
- Hållbar silikon som säkerställer enkel uttagning
- Allsidighet för användning med olika material som choklad, fondant och isomalt
Du är alltid välkommen att kontakta vår kundservice på web@hw.dk för mer information.
Vanliga frågor
Kan formen användas i ugn och frys?
Ja, silikonformen kan användas både i ugn och frys, eftersom materialet tål både höga och låga temperaturer.
Hur rengör jag formen på bästa sätt?
Formen kan diskas för hand med milt diskmedel och varmt vatten. Undvik vassa redskap som kan skada silikonen.
AI har hjälpt till med texten och därför tas det förbehåll för fel.
```