Vattenslang med kopplingshus - Klar för varje städuppgift
Abena vattenslang på 15 meter är utvecklad för professionell rengöring med kallt vatten upp till 40°C. Den är utrustad med 1/2" kopplingshus i båda ändar och levereras med en kranadapter som passar olika gängtyper (1/2", 3/4" och M22x1), så att du omedelbart kan sätta igång med arbetet. Idealiskt för industriell rengöring inom mejerier, vinindustrin, fiskeindustrin och andra verksamheter med höga krav på effektiv rengöring.
Allsidig användning i professionella miljöer
Denne vattenslang är särskilt designad för att möta de höga kraven i industriella miljöer. Med sina 15 meter ger slangen god räckvidd, så att du kan nå större arbetsområden utan att behöva flytta vattenkällan. De monterade kopplingshusen säkerställer enkel anslutning till din befintliga utrustning, vilket sparar tid i en hektisk vardag. Slangen hanterar kallt vatten med temperaturer upp till 40°C, vilket gör den lämplig för daglig rengöring av produktionsutrustning, golv och andra ytor.
Praktisk och tidsbesparande konstruktion
Tack vare de standardiserade kopplingshusen och den medföljande kranadaptern kan du snabbt koppla slangen till olika typer av kranar. Detta gör den särskilt flexibel att arbeta med över olika arbetsstationer eller avdelningar. Den klara färgen gör det enkelt att inspektera vattenflödet och identifiera eventuella blockeringar. Materialen är valda med fokus på hållbarhet vid daglig användning i krävande miljöer, vilket minimerar stillestånd och underhållskostnader.
Tekniska specifikationer
Vattenslangen från Abena har en total längd på 15 meter och är utrustad med 1/2" kopplingshus i båda ändar. Den medföljande kranadaptern är kompatibel med 1/2", 3/4" och M22x1 gängtyper. Slangen är designad för kallt vatten med en maximal temperatur på 40°C och är tillverkad i klart material som underlättar visuell inspektion. Den är godkänd för användning inom livsmedelsrelaterade industrier och uppfyller gällande standarder för industriell rengöring.
Med Abena vattenslangen får du:
- En robust 15 meter lång slang för professionell rengöring
- Kompatibilitet med olika vattenanslutningar via den medföljande kranadaptern
- Hållbara material utvecklade för industriella miljöer
Du är alltid välkommen att kontakta vår kundservice på web@hw.dk för ytterligare information.
Vanliga frågor
Kan slangen användas för varmt vatten?
Nej, denna slang är endast avsedd för kallt vatten med en maximal temperatur på 40°C.
Vilka gängtyper passar kranadaptern till?
Den medföljande kranadaptern är kompatibel med 1/2", 3/4" och M22x1 gängtyper.
AI har hjälpt till med texten och därför tas det förbehåll för fel.
```