Tojiro Pro DP universalkniv – precision i 37 lager stål
Denna 12 cm universalkniv från Tojiros Pro DP-serie är tillverkad i 37 lager damaskeringsstål med en hårdhet på 60 HrC. Kärnan består av japanskt VG10-stål, som ger kniven en exceptionell skärpa och hållbarhet. Med sitt ergonomiska ECO-skaft och perfekt avvägda design ligger kniven bekvämt i handen vid alla typer av precisionsarbete.
Idealisk för skalning, dekorskärning, mindre skäruppgifter och detaljerat köksarbete där precision är avgörande.
Japansk knivtradition möter modern teknologi
Damaskeringsteknologin, som ursprungligen användes för tillverkning av svärdblad, ger kniven både hårdhet och smidighet. De många lagren stål skapar inte bara det karakteristiska mönstret på bladet, utan bidrar också till knivens hållbarhet och skäregenskaper. Tojiros patenterade DP-teknologi (Decarburization Prevention) säkerställer maximalt kolinnehåll i stålet under smidningsprocessen, vilket resulterar i ett hårdare blad som håller skärpan längre.
Perfekt balans mellan hantverk och funktion
Det svarta ECO-skaftet med krage ger inte bara ett stilrent utseende, utan säkerställer också en hygienisk övergång mellan blad och skaft. Med en vikt på 120 gram har kniven rätt tyngd för precisionsarbete utan att trötta ut handen. Det 12 cm långa bladet är idealiskt för mindre uppgifter, där vanliga kocknivar kan kännas för stora och klumpiga. Kniven är handgjord med fokus på detaljer som perfekt passform mellan krage och skaft samt noggrant avvägda nitar för optimal balans.
Tekniska specifikationer
Bladlängd: 12 cm
Vikt: 120 gram
Hårdhet: 60 HrC
Ståltyp: Damaskeringsstål VG10 i 37 lager
Skaft: ECO med krage
Färg: Svart
Denna universalkniv kräver omsorgsfullt underhåll för att bevara sin kvalitet. Diska alltid kniven för hand, eftersom diskmaskin förstör eggen. Undvik hårda föremål som ben, och var försiktig med att tappa kniven, eftersom det hårda stålet kan skadas.
Du är alltid välkommen att kontakta vår kundtjänst på web@hwl.dk för mer information.
Vanliga frågor
Hur underhåller jag bäst min damaskeringskniv?
Diska alltid kniven för hand med milt såpvatten och torka den noggrant efter användning. För att bibehålla skärpan rekommenderas regelbunden slipning på våtsliber.
Är kniven lämplig för professionellt köksbruk?
Ja, Tojiro Pro DP-serien är designad för professionella kök, där precision och hållbarhet är avgörande. Den är särskilt lämpad för detaljarbete.
AI har bidragit till texten och därför reserverar vi oss för eventuella fel.