Chokladset med professionell droppställning för hemgjorda praliner
Detta 4-delade chokladset från Westmark är designat för att göra hemgjorda praliner, fyllda chokladbitar och petit fours. Setet består av en rymlig droppställning på 30 x 30 cm, två olika chokladgafflar, en spiral samt en medföljande receptbok som ger dig en bra start på dina chokladäventyr.
Perfekt för både hemmabagare och professionella som vill skapa läckra hemgjorda chokladkreationer till högtider, födelsedagar eller för att skämma bort familjen till vardags.
Genomtänkt design för exakt chokladarbete
Den stora droppställningen står stabilt på fyra ben och kan rymma över 30 praliner åt gången, vilket gör arbetet med större mängder enkelt och effektivt. Alla verktyg är tillverkade av högkvalitativt rostfritt stål som säkerställer lång hållbarhet. De långa handtagen på dippverktygen ger dig bra kontroll och precision när chokladen ska appliceras, vilket är avgörande för ett professionellt resultat.
Praktiska fördelar i köket
Setets olika verktyg ger dig möjlighet att skapa varierade mönster och dekorationer på dina choklad. Spiralen är särskilt lämplig för att göra fina mönster på ytan, medan gafflarna underlättar processen att doppa och lyfta pralinerna. Efter användning kan alla delar rengöras i diskmaskinen, vilket sparar tid och besvär. Den medföljande receptboken innehåller inspiration och vägledning för både klassiska och kreativa chokladkreationer.
Tekniska specifikationer
Droppställningen mäter 300 x 300 mm med en höjd på 19 mm och står stabilt på fyra ben. Setet innehåller totalt två olika dippgafflar, en spiral, en droppställning samt en receptbok. Alla metalldelar är tillverkade av hållbart rostfritt stål som tål diskmaskin och är hygieniskt att arbeta med vid livsmedelsproduktion.
Med detta chokladset från Westmark får du:
- Professionell utrustning för att göra hemgjorda chokladbitar
- Rymlig droppställning som kan hantera större mängder åt gången
- Hållbara verktyg i rostfritt stål som tål diskmaskin
Du är alltid välkommen att kontakta vår kundservice på web@hw.dk för mer information.
FAQ
Kan jag göra andra desserter än choklad med detta set?
Ja, setet är också lämpligt för att göra petit fours, glasyrer och andra konfektyrer där exakt applicering av glasyr eller överdrag är nödvändig.
Hur många praliner kan droppställningen hålla åt gången?
Droppställningen på 30 x 30 cm har plats för över 30 praliner åt gången, beroende på storleken på dina chokladbitar.
AI har hjälpt till med texten och därför kan det finnas fel.