APS Cocktailsil – perfekt filtrering för professionella drinkar
Denna cocktailsil från APS i rostfritt stål med blank kopparfinish kombinerar funktionalitet med ett elegant design. Med en diameter på 9 cm och måtten 180x35 mm är den specifikt framtagen för att effektivt filtrera is och ingredienser under tillredning av cocktails.
Idealisk för barer, restauranger och hemmabartendere som vill servera professionellt filtrerade drinkar utan isbitar eller fruktbitar.
Professionell filtrering för perfekta cocktails
Den spiralformade fjädern i cocktailsilen håller effektivt tillbaka isbitar i shakern, medan den kylade vätskan kan passera fritt. Detta ger en jämn konsistens i dina drinkar utan oönskade element. Fjädern kan enkelt tas bort, vilket gör rengöringen enkel och grundlig efter en hektisk kväll bakom baren.
Hållbar konstruktion för intensiv användning
Tillverkad i rostfritt stål med en blank kopparfinish som inte bara ser elegant ut, utan också garanterar lång livslängd även vid daglig användning. Den robusta konstruktionen tål trycket från upprepad användning i hektiska barmiljöer, där snabbhet och pålitlighet är avgörande. Med en vikt på endast 120 gram är den lätt att hantera under långa arbetsdagar.
Tekniska specifikationer
Cocktailsilen har en diameter på 9 cm och mäter 180x35 mm, vilket gör den kompatibel med de flesta standardshakers och glas. Den har en kapacitet på 0,5 liter och väger endast 120 gram. Observera att produkten ska handtvättes eftersom den inte tål diskmaskin.
Med APS Cocktailsil får du:
- Pålitlig filtrering som håller is och fruktbitar borta
- Hållbart rostfritt stål med elegant kopparfinish
- Avtagbar fjäder för enkel rengöring
Du är alltid välkommen att kontakta vår kundtjänst på web@hwl.dk för mer information.
Vanliga frågor
Kan cocktailsilen användas till alla typer av cocktails?
Ja, den lämpar sig för alla typer av cocktails där du vill filtrera bort is och ingredienser från vätskan.
Hur rengör jag bäst min cocktailsil?
Ta bort fjädern och tvätta alla delar för hand med milt såpvatten. Produkten tål inte maskindiskning.
AI har bidragit till texten och därför reserverar vi oss för eventuella fel.