Rostfri stålrist silver str Ø28cm
Artikelnummer: 66916
.
SEK 115,81 / st.
SEK 92,65 exklusive moms
  • Lacor avkylningsgaller - optimal luftcirkulation för bakverk

    Detta runda avkylningsgaller från Lacor i rostfritt stål med en diameter på 28 cm är designat för snabb och jämn nedkylning av bakverk. Den öppna trådkonstruktionen säkerställer optimal luftcirkulation, såväl under som ovanpå dina kakor, pajer och bröd kyls ned jämnt. Med sin robusta konstruktion och halkfria design står gallret stabilt på köksbänken.

    Idealisk för bakentusiaster, hemmabagare och professionella kök där snabb och jämn nedkylning av bakverk är avgörande för det slutliga resultatet.

    Funktionell avkylning för alla typer av bakverk

    Den genomtänkta trådkonstruktionen i rostfritt stål lyfter ditt bakverk från underlaget, vilket ger luften möjlighet att cirkulera fritt runt hela bakverket. Detta förhindrar att botten blir fuktig eller klibbig under nedkylningen – ett vanligt problem när kakor kyls direkt på en tallrik eller skärbräda. Den 28 cm stora diametern gör gallret lämpligt för de flesta standard bakformar och plåtar, medan den rostfria stålkonstruktionen skyddar dina köksytor mot varma bakformar.

    Mångsidiga användningsmöjligheter i köket

    Förutom sin primära funktion som avkylningsgaller kan detta redskap även användas för glasering av kakor, där överflödig glasyr kan droppa ner utan att samlas under bakverket. Den rostfria stålkonstruktionen på 198 gram är både lätt att hantera och tillräckligt stabil för att hålla även tyngre bakverk. För att bevara gallrets kvalitet och utseende rekommenderas handdisk, vilket förlänger livslängden och säkerställer att gallret förblir i optimalt skick år efter år.

    Tekniska specifikationer

    Avkylningsgallret från Lacor är tillverkat av hållbart rostfritt stål med en diameter på 280 mm, vilket ger en bra arbetsyta för de flesta bakprojekt. Med en vikt på endast 198 gram är det lätt att hantera, flytta och förvara, samtidigt som det är tillräckligt stabilt för att stödja både lätta kakor och tyngre bröd och bakverk. För att säkerställa lång livslängd rekommenderas handdisk.

    Med Lacor avkylningsgaller får du:

    • Snabb och jämn nedkylning av allt bakverk tack vare den öppna konstruktionen
    • Skydd av köksytor mot varma bakformar
    • Mångsidigt redskap som även kan användas för glasering och avrinning

    Du är alltid välkommen att kontakta vår kundservice på web@hw.dk för ytterligare information.

    Vanliga frågor

    Kan jag diska avkylningsgaller i diskmaskin?
    Nej, för att bevara gallrets kvalitet och finish rekommenderas handdisk.

    Hur mycket vikt kan gallret bära?
    Gallret är konstruerat i rostfritt stål och kan utan problem bära vanliga kakor, bröd och annat bakverk.

    AI har hjälpt till med texten och därför tas det förbehåll för fel.

  • Brand Lacor
    Type Rivjärn
    Leverandør varenummer 66916
    Stregkode 18414271669160
    Diameter 280
    Info Håndopvask anbefales
    Materiale Rostfritt stål
    Vægt gram 198
Köpt tillsammans med
Bästsäljare i Bakplåtar och ugnsgaller