Slipsten Korn 6000 SENJEN - för perfekt efterpolering
Denna fint kornade slipsten med kornstorlek 6000 från vårt eget märke SENJEN är tillverkad av massiv natursten. Med sin ultrafina yta är denna sten särskilt lämpad för den avslutande efterpoleringen, när du vill uppnå en exceptionell skärpa på dina knivar. Stenen väger 174 gram och ger dig full kontroll över slipprocessen.
Idealisk för den sista fasen av knivslipningen, när du vill uppnå en spegelblank finish och maximal skärpa på dina kvalitetsknivar.
Perfekt för den avslutande finslipningen
Med en kornstorlek på 6000 är denna slipsten designad för precisionsarbete. Den ultrafina strukturen tar bort minimalt material från knivbladet, men ger en otroligt slät och skarp egg. Detta är inte stenen för att reparera skadade knivar, utan för att förfina och underhålla redan skarpa knivar. När du har arbetat dig igenom de grovare kornstorlekarna är denna sten det perfekta verktyget för att avsluta processen och ge kniven den ultimata finishen.
Så här uppnår du professionella resultat
För att få det bästa resultatet med denna finkornssten bör du först lägga den i blöt i vatten i minst 30 minuter före användning. Håll en konsekvent slipvinkel på 12-13 grader (beroende på knivtyp) genom hela processen, och använd ett jämnt, måttligt tryck. Rör kniven i en glidande rörelse över stenen. Tålamod är nyckeln - den fina kornstorleken betyder att processen tar tid, men resultatet blir en exceptionellt skarp kniv med en hållbar egg som skär precis och rent.
Tekniska specifikationer
Denna SENJEN slipsten har en kornstorlek på 6000, vilket placerar den i kategorin av ultrafina slipstenar. Den väger 174 gram och är tillverkad av natursten. Stenen ska fuktas före användning och kan med fördel förvaras torrt mellan användningarna för att förlänga dess livslängd.
Med denna slipsten får du:
- En fint kornad slipsten med kornstorlek 6000 för perfekt efterpolering
- Massiv natursten av hög kvalitet från vårt eget märke SENJEN
- Den ideala stenen för avslutande finpolering efter användning av grövre slipstenar
Du är alltid välkommen att kontakta vår kundservice på web@hw.dk för ytterligare info.
Vanliga frågor
Kan jag använda denna sten ensam för att slipa mina knivar?
Nej, med kornstorlek 6000 är denna sten avsedd för finpolering. Börja med grövre stenar (220-1000) om kniven är slö.
Hur underhåller jag min slipsten?
Rengör stenen noggrant efter användning, låt den torka helt och förvara den torrt. Undvik rengöringsmedel, eftersom de kan påverka stenens yta.
AI har hjälpt till med texten och därför tas det förbehåll för fel.
```