Pavoni chokladform för professionella chokladplattor
Pavonis chokladform i polykarbonat gör det möjligt för dig att skapa tre imponerande 100g chokladplattor med ett unikt crush-mönster. Den robusta formen mäter 27,5x13,5 cm och är tillverkad av livsmedelsgodkänd polykarbonat, vilket säkerställer enkel avformning och hållbara resultat. Formen är idealisk för både professionella chokladtillverkare och entusiaster som vill skapa enhetliga chokladplattor med ett professionellt utseende.
Professionell kvalitet för hemmabruk
Polykarbonat är det föredragna materialet bland professionella chokladtillverkare av goda skäl. Materialet ger en slät yta som säkerställer glänsande choklad med perfekt finish varje gång. Den jämna värmefördelningen i formen innebär att chokladen kyls ner enhetligt, vilket minskar risken för luftbubblor eller ojämnheter. Med denna form får du precisa resultat, där varje av de tre chokladplattorna har exakt samma storlek och vikt på 100g, vilket är idealiskt om du producerar för försäljning eller som gåvor.
Praktisk design med genomtänkta detaljer
Varje av de tre formerna mäter 155x77x10 mm, vilket ger en perfekt storlek för en generös chokladplatta. Crush-mönstret ger chokladen ett modernt och sofistikerat uttryck som sticker ut från standardplattor. Formens totala vikt på 322g ger stabilitet under arbetet, samtidigt som den är tillräckligt lätt för att hantera vid avformning. Polykarbonatmaterialet tål temperaturer från -40°C till +120°C, vilket betyder att du både kan använda formen för choklad som ska frysa och för varma karamellbaserade produkter.
Tekniska specifikationer
Chokladformen från Pavoni har en total storlek på 27,5x17,5x1 cm. Varje av de tre individuella formerna mäter 155x77x10 mm och producerar en chokladplatta på exakt 100g. Formen är tillverkad av livsmedelsgodkänd polykarbonat, som är både slitstark och ger optimal avformning. Med en vikt på 322g är formen både stabil att använda och lätt att hantera.
Med Pavonis chokladform får du:
- Professionell kvalitet som säkerställer enhetliga 100g chokladplattor
- Hållbart polykarbonatmaterial med optimal värmefördelning
- Modernt crush-mönster som ger ett exklusivt uttryck
Du är alltid välkommen att kontakta vår kundservice på web@hw.dk för ytterligare information.
Vanliga frågor
Hur rengör jag min chokladform bäst?
Rengör formen med varmt vatten och mild tvål. Undvik diskmaskin och skrubbsvampar, då det kan repa ytan och påverka chokladens finish.
Behöver formen smörjas innan användning?
Nej, polykarbonatformen kräver ingen smörjning. Korrekt tempererad choklad lossnar lätt från formen efter kylning.
AI har hjälpt till med texten och därför tas det förbehåll för fel.
```