Chokladform - Polykarbonat - 21 st - Ø28mm H14mm - 135x275mm
Artikelnummer: 8PC113
.
SEK 350,36 / st.
SEK 280,29 exklusive moms
  • Chokladform Pavoni - perfekt enhetligt resultat

    Denna professionella chokladform från Pavoni är tillverkad av hållbar polykarbonat, vilket säkerställer lång livslängd och fantastiska resultat. Formen rymmer 21 identiska chokladbitar med en diameter på 28 mm, höjd på 14 mm och en vikt på ca 10 gram per styck. Idealisk för både hemmabagare och professionella som vill skapa enhetliga, vackra chokladbitar för alla tillfällen.

    Professionell kvalitet för perfekta resultat

    Polykarbonatet i denna Pavoni-form är särskilt lämpligt för chokladarbete, eftersom materialet ger en slät yta och säkerställer att chokladbitarna enkelt kan lossas från formen. Den transparenta karaktären gör det också möjligt att följa med i stelningen, så att du exakt kan se när dina chokladbitar är klara. Formens solida konstruktion med mått på 275 mm i längd och 135 mm i bredd ger god stabilitet under arbetet och är designad för att klara av upprepad användning.

    Enkel hantering och rengöring

    Efter gjutning kan överflödig choklad enkelt skrapas av formens yta för ett renare och mer professionellt resultat. När chokladen är helt avkyld och stelnad, kan du helt enkelt vända formen och försiktigt banka den mot en mjuk yta för att frigöra de färdiga chokladbitarna. Rengöringen är lika enkel - använd endast varmt vatten utan rengöringsmedel för att bevara formens kvalitet och undvika oönskade märken på dina nästa chokladbitar. Torka noggrant efter tvätt för att undvika kalkfläckar.

    Tekniska specifikationer

    Denna Pavoni chokladform från Artisanal-serien har plats för 21 chokladbitar, varje med en diameter på 28 mm och höjd på 14 mm. Den totala formen mäter 275 mm i längd, 135 mm i bredd och väger 285 gram. Det hållbara polykarbonatmaterialet säkerställer att formen kan användas om och om igen utan att tappa sin kvalitet eller precision.

    Med Pavoni chokladformen får du:

    • Professionell kvalitet som ger enhetliga resultat varje gång
    • Plats för 21 chokladbitar på en gång - perfekt för större produktioner
    • Hållbart polykarbonatmaterial som är lätt att underhålla

    Du är alltid välkommen att kontakta vår kundservice på web@hw.dk för mer information.

    Vanliga frågor

    Kan jag använda formen till annat än choklad?
    Ja, formen kan också användas för att göra karameller, fondant eller andra konfektyrer som kräver precisa former.

    Hur länge håller en polykarbonat chokladform?
    Vid korrekt underhåll kan en polykarbonat chokladform hålla i många år. Undvik rengöringsmedel och diskmaskin för att förlänga livslängden.

    AI har hjälpt till med texten och därför tas det förbehåll för fel.

  • Brand Pavoni
    Serie Artisanal
    Type Chokladform
    Leverandør varenummer PC113FR
    Stregkode 8029248295094
    Antal 21 stycken
    Bredde 135
    Diameter 29
    Højde 14
    Indhold gram 10
    Længde 275
    Materiale Polycarbonat
    Vægt gram 285
  • 8pc113_doc.pdf 360.00 Kb
Köpt tillsammans med
Bästsäljare i Alla bakredskap