UniVac Eco 40 Digit – professionell vakuumförpackning i rostfritt stål
UniVac Eco 40 Digit är en kraftfull vakuumförpackare tillverkad i helt rostfritt stål med en högpresterande oljebaserad vakuumpump på 20/24 m³/h. Den kombinerar en rymlig kammare på 410 x 450 x 220 mm med en lång svetslängd på 400 mm, vilket gör den till ett tillförlitligt verktyg i professionella kök.
Idealisk för intensiv användning inom livsmedelsindustrin, på restauranger, inom catering, på slakterier och i livsmedelsbutiker där stora mängder produkter behöver förpackas snabbt och effektivt.
Professionell kapacitet för krävande miljöer
Den kraftfulla oljebaserade vakuumpumpen säkerställer snabb och grundlig luftevakuering, vilket avsevärt minskar processtiden jämfört med mindre modeller. Med en svetslängd på 400 mm kan du hantera större påsar och därmed förpacka större produkter eller flera enheter samtidigt. Detta ökar produktiviteten markant i travla kökssammanhang där tid är en avgörande faktor.
Hållbar konstruktion för daglig drift
Tillverkad i rostfritt stål är denna vakuumförpackare utformad för att klara daglig intensiv användning i krävande professionella miljöer. Den robusta konstruktionen garanterar lång livslängd även under hårda arbetsförhållanden. Den rengöringsvänliga designen gör det enkelt att upprätthålla hygienstandarden – en avgörande faktor inom livsmedelsbranschen där renlighet är av yttersta vikt.
Tekniska specifikationer för den kräsne användaren
Eco 40 Digit använder impulsteknik med membran för exakt och tillförlitlig försegling av påsar. De kompakta utvändiga måtten (515 x 550 x 380 mm) gör den platseffektiv i förhållande till kapaciteten. Med en vikt på 62 kg står maskinen stabilt under drift, vilket ger konsekventa resultat och minimerar risken för felförseglingar.
Viktiga fördelar med UniVac Eco 40 Digit:
- Minskar matsvinn och förlänger hållbarheten genom effektiv vakuumering
- Ökar produktiviteten med snabb cykeltid och stor kammare
- Säkerställer konsekvent kvalitet med tillförlitlig försegningsteknik
Du är alltid välkommen att kontakta vår kundtjänst på web@hwl.dk för mer information.
Vanliga frågor
Kan Eco 40 Digit hantera vakuumförpackning av vätskor?
Ja, maskinen lämpar sig väl för förpackning av flytande produkter som soppor och såser tack vare den kraftfulla pumpen och den rymliga kammaren.
Är det möjligt att lägga till skyddsatmosfär i förpackningen?
Ja, när maskinen kombineras med UniVacs gasinjektionssystem kan den förpacka känsliga varor med skyddsatmosfär, vilket är idealiskt för produkter som inte tål direkt vakuumtryck.
AI har bidragit till texten och därför reserverar vi oss för eventuella fel.