Tefcold glassbänk med stabil kylning och rymlig kapacitet
Tefcold BERMUDA RV13 är en professionell glassbänk i rostfritt stål, designad för exponering och förvaring av glass och frysta produkter. Med sin kapacitet på 325 liter och ett temperaturområde från -20 till -14°C håller den dina varor perfekt frysta. Den kraftfulla kompressorn och det statiska kylsystemet säkerställer en jämn temperatur under alla förhållanden.
Perfekt för glassbutiker, dagligvaruhandeln, kiosker och caféer som vill presentera frysta varor på ett inbjudande sätt.
Genomtänkt design för optimal produktpresentation
Det böjda frontglaset och den integrerade LED-belysningen ger kunderna en klar överblick av varorna och framhäver produkterna på bästa sätt. Det stora utställningsutrymmet gör det möjligt att arrangera ett varierat urval av produkter, vilket kan öka försäljningen. De justerbara korgarna ger dig frihet att anpassa glassbänken efter dina specifika behov och produktstorlekar.
Praktisk och driftsäker i krävande miljöer
Glassbänken är utrustad med hjul som gör den enkel att flytta vid behov – perfekt när du ska omorganisera butiksinredningen eller rengöra runt bänken. Konstruktionen i rostfritt stål säkerställer både hållbarhet och enkel skötsel, vilket sparar tid i en hektisk vardag. Med köldmediet R290 är BERMUDA RV13 också ett miljövänligt val som uppfyller moderna hållbarhetsstandarder.
Tekniska detaljer som stödjer den dagliga driften
Med måtten 1343x1670x800 mm passar glassbänken in i de flesta butiksmiljöer och erbjuder ändå en rymlig kapacitet. Effektförbrukningen på 1340W (220–240V) säkerställer en effektiv drift, och den statiska kylningen håller temperaturen stabil även vid frekvent öppning. Det ger dig trygghet att dina produkter alltid förvaras vid rätt temperatur.
Med Tefcold BERMUDA RV13 får du:
• En rymlig glassbänk med 325 liters kapacitet och stabil kylning mellan -20 och -14°C
• Elegant presentation med böjt frontglas och LED-belysning som framhäver dina produkter
• Praktisk mobilitet tack vare hjul som gör det enkelt att flytta bänken vid behov
Du är alltid välkommen att kontakta vår kundtjänst på web@hwl.dk för mer information.
Vanliga frågor
Hur många korgar eller behållare medföljer glassbänken?
Glassbänken levereras med justerbara korgar som ger flexibilitet att inreda bänken efter dina specifika produkter och behov.
Kräver glassbänken särskild installation eller kan den anslutas till ett vanligt eluttag?
Tefcold BERMUDA RV13 kan anslutas till ett vanligt 220–240V eluttag och kräver ingen särskild installation. Se bara till att det finns tillräcklig ventilation runt enheten.
AI har bidragit till texten och därför reserverar vi oss för eventuella fel.