Koloreo grön serveringsskål i stengods – Ø 20 cm
Modern servering med naturligt och unikt design
Koloreo coupe-skål i grönt stengods kombinerar modernt serveringsdesign med ett rustikt och naturligt uttryck. Den vackra gröna färgen och den reaktiva glasyrens unika färgspel och mönster skapar en exklusiv och levande bordsdukning. Det gör skålen perfekt för restauranger, caféer och privata hem där presentation och estetik spelar en viktig roll i serveringen.
Den coupe-formade utformningen med mjuka kanter gör skålen lämplig för många olika rätter som sallader, pasta, soppor, desserter och kreativa anrättningar. Den rymliga storleken på Ø 20 cm ger goda möjligheter för moderna portionsserveringar och elegant plating. Det handgjorda looket tillför bordsdukningen värme och karaktär, som passar perfekt till nordisk och modern gastronomi.
Hållbart stengods för professionellt bruk
Koloreo-skålen är tillverkad i slitstark terrakotta/stengods, som är utvecklat för daglig användning i både professionella och privata kök. Materialet ger god hållbarhet och säkerställer samtidigt ett autentiskt och rustikt uttryck. Skålen tål ugn upp till 220°C och lämpar sig därför väl för både uppvärmning och servering direkt vid bordet.
Den reaktiva glasyrens yta skyddar ytan och ger samtidigt varje skål ett individuellt uttryck. Små variationer i färg och mönster är en del av designen och understryker seriens unika karaktär. För att bevara kvaliteten och livslängden rekommenderas det att undvika kraftiga temperaturchocker samt direkt kontakt med öppen låga.
Fördelar med Koloreo grön serveringsskål:
- Unik reaktiv glasyr med levande färgspel
- Tillverkad i slitstark stengods
- Lämpar sig för ugn upp till 220°C
- Idealisk för modern servering och plating
- Varje skål har sitt eget unika uttryck
Vanliga frågor
Kan skålen användas i ugn?
Ja, skålen tål ugnstemperaturer upp till 220°C.
Är alla skålar lika i färg och mönster?
Nej, den reaktiva glasyrens ger varje skål ett eget unikt utseende.
Kan skålen användas direkt på spis eller öppen låga?
Nej, skålen får inte användas direkt över öppen låga.
AI har bidragit till texten och därför reserverar vi oss för eventuella fel.