Kentaur kalott med nätinsats och optimal ventilation
Den här svarta kalotten från Kentaur kombinerar ett professionellt utseende med genomtänkt funktionalitet. Med den inbyggda nätinsatsen i kulan får du maximal luftcirkulation under även de mest intensiva arbetsdagar. Kalotten är tillverkad i slitstark polyester-bomull och levereras med en praktisk kardborreknäppning som ger snabb justering och bekväm passform.
Idealisk för kökspersonal, bagare, kockar och andra yrkesverksamma som arbetar i miljöer där huvudbonader krävs av hygieniska skäl.
Ventilation som håller huvudet svalt
Nätinsatsen i toppen av kalotten är inte bara ett designval – den ger avgörande ventilation som förhindrar överhettning och obehag under långa arbetsdagar. Den svarta färgen ger ett professionellt intryck, och den praktiska one-size-passformen med kardborreknäppning gör det enkelt att justera kalotten till ett huvudmått mellan 54–61 cm. Det ger både komfort och säkerhet, eftersom kalotten sitter kvar även när du rör dig snabbt.
Hållbar kvalitet som klarar industriellt bruk
Med en vikt på bara 33 gram märker du knappt att du har kalotten på dig. Den är tillverkad för att möta professionella krav och kan maskintvättas i 60°C utan att förlora form eller funktion. Kalotten är certifierad enligt EN ISO 15797, vilket innebär att den är testad och godkänd för industritvätt. Produkten har dessutom både OEKO-TEX® STANDARD 100 och OEKO-TEX® Made in Green-certifieringar, som garanterar att den är tillverkad utan hälsoskadliga ämnen och under miljömässigt och socialt ansvarsfulla förhållanden.
Tekniska specifikationer
Kalotten finns i one size (huvudmått 54–61 cm) med justerbar kardborreknäppning. Den väger bara 33 gram och är tillverkad av en slitstark blandning av polyester och bomull som ger både komfort och hållbarhet. Den svarta färgen behåller sitt utseende även efter upprepade tvättar, och nätinsatsen i toppen säkerställer optimal luftgenomströmning under hela arbetsdagen.
Den här kalotten ger dig:
- Ökad komfort under hela arbetsdagen tack vare nätinsatsen i kulan
- Snabb och enkel anpassning med den justerbara kardborreknäppningen
- Hållbar kvalitet som klarar industritvätt och dagligt professionellt bruk
Du är alltid välkommen att kontakta vår kundtjänst på web@hwl.dk för mer information.
Vanliga frågor
Kan kalotten tvättas tillsammans med andra arbetskläder?
Ja, kalotten kan tvättas i 60°C tillsammans med andra arbetskläder och är certifierad för industritvätt.
Hur ser jag till att kalotten passar mitt huvud?
Kalotten finns i one size (54–61 cm) och har kardborreknäppning som gör det enkelt att justera den exakt efter ditt huvudmått.
AI har bidragit till texten och därför reserverar vi oss för eventuella fel.